sunnuntai 12. heinäkuuta 2026

Jarkko Sipilä: Kahdesti tapettu

 


Jarkko Sipilä: Kahdesti tapettu, Crime Time 2022, sivumäärä 319.

Tämä teos päättää Jarkko Sipilän (1964-2022) Takamäki-sarjan. Kirjassa on Jarkko Sipilän tyttären Annikan esipuhe. Jarkolle oli mieluista kirjoittaa Takamäki-sarjaa ja hän ehti saamaan tämän miltei loppuun.  Annika Sipilä, joka oli editoinut Jarkon tekstejä, saattoi kirjan loppuun.

Kahdesti tapettu tiivistää hyvin yhden juonilangan. Vuonna 2013 Jyväskylässä kadonnut ja myöhemmin kuolleeksi julistettu Janne Honkanen löytyy Helsingin Paloheinästä tapettuna, mies on vaihtanut nimensä Janne Ylöseksi ja elänyt "yhteiskunnan ulkopuolella". Miten Paloheinän murhaan liittyy nuoremman Takamäen kiinniottama harhoissaan oleva Johan Stenmarck, on iso kysymys. Liittyvätkö siihen  eri huumeorganisaatiot?

Henkilökatras on suurinpiirtein entinen Väkivaltayksikön päällikkö on Karila. Karila on kypsähtänyt jatkuvasti lisääntyneeseen byrokratiaan. Rikoskomisario Kari Takamäki  asuu uuden vaimonsa kanssa edelleen Kruunuhaassa. Takamäen Kaarina-vaimo kuoli auto-onnettomuudessa. Nuorempi Takamäen pojista Joonas on vanhempi konstaapeli ja ottaa sekavan Stenmarckin maijan kyytiin Komisario Takamäki käy aamuisin Mustikkamaalla 7-8 kilometrin juoksulenkeillä. Anna Joutsamo on sinkku, mutta tapailee insinöörimiestä. Joutsamo on työmyyrä ja hyvä etenkin puhelimen lokitietojen kanssa. Kirsi Kohonen on edelleen ryhmässä. Kohonen on naimisissa ja perheessä on kaksi lasta. Mikko Kulta on naimisissa asuu Malmilla, hänelläkin on kaksi lasta. Nuorin tulokas Milka Mustavaara on vakiinnuttanut paikkansa Takamäen tiimissä, johon kuuluu myös ataripoliisi naimaton Suhonen.

Sanna Römpötti on vakiorikostoimittaja. Takamäki tulee Römpötin kanssa hyviin juttuun. Takamäki antaa ne tiedot, jotka voi. Toisaalla Römpötti haluaa julkisuuslain perusteella tietoja, jokainen voi pohtia, missä on asiakirjajulkisuuden "raja". (Julkisuuslaki 24§).

Janne Honkanen-Ylösen lisäksi jalkapallokentällä on ammuttu 15-vuotiasta Alban Skelaa polveen. Ervin Albanin isoveli on raivona, pikkuveli on ollut lupaava jalkapalloilija.  Kuvio liittyy erään jengin huumeiden tuontiin ja "markkinointiin". Huumemarkkinoilla taistelee markkinaosuuksista Pääkalloprikaati ja  huumekonna Paul Lindmanin poppoo. Huumekuvioon on sotkeutunut myös Suhosen vinkkimies Salmela, joka saa kokea markkinavoimien hengenvaarallista painostusta.

Paloheinän vainajaan liittyy yllättäviä kytkentöjä, mutta rikokset tulevat selvitetyksi. 

Jarkko Sipilän tekstissä kuvataan Helsingin rakennuksia, ja kerrotaan niiden historiaa.

Kahdesti tapettu päättää tyylillä Takamäki-sarjan.

Kirjasta lisää alla. mutta allaoleva teksti paljastaa erään henkilöhahmon kuoleman.

Ensin vakiopaikasta, jonka nimi kirjasarjassa on Kulmapubi, joka sijaitsee Helsinginkadulla Brahenkentän vieressä. Sitä ei todellisuudessa ole, vaan paikalla on Ravintola Roskapankki, se on ollut pystyssä kolmekymmentä vuotta.

Suhosen lapsuuden ystävä Eero Salmela on luukuttaja ja  vinkkimies. Salmela sai edellisessä osassa Pelontekijät vinkki-miesmuistitikusta 100 000 euroa. Salmela matkusti Brasiliaan, josta palasi ja asuu leveästi. Salmelan poika murhattiin, mutta pitkään salassa ollut tytär asuu miehensä kanssa Berlinissä ja heillä on kaksi lasta. Salmelan äiti kidnapattiin Pelontekijät osassa. Salmela sekaantuu isojen huumesalakuljettajien riitoihin ja hän saa surmansa. Suhonen menee lopussa hautaamaan Lahteen Eero Salmelan tuhkauurnan. Suhonen oli paljon Eeron äidin hoivissa ja he käyvät keskustelua Eerosta.

Takamäki-sarja

18. Häikäilemätön (Crime Tie, 2018)
19. Uhripeli (Crime Time, 2019)
20. Syy tappaa (Crime Time, 2020)
21. Pelontekijät (Crime Time, 2021)
22. Kahdesti tapettu (Crime Time, 2022).



Halusin blogata koko Takamäki-sarjasta, kunnianosoituksena Sipilän urasta. Katsoin toisinaan Rikospaikka-ohjelmaa MTV3:lta (tulee aika myöhään).

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti