sunnuntai 25. lokakuuta 2026

Johannes Lahtela: Samuli Edelmann


Johannes Lahtela: Samuli, pimeydestä valoon, Otava 2021, sivumäärä 272.

Samuli Edelmann (s. 1968) suosittu laulaja ja näyttelijä syntyi Porissa, mutta perhe muutti Helsinkiin, jossa Samuli tutustui vanhempien töiden kautta sekä teatteriin että musiikin tekemiseen. Lapsuus oli onnellinen. Tämä kerrotaan Johannes Lahtelan kirjassa, mutta kirjan vahvana pohjavireenä ovat päihteet tai alkoholi, addiktioiden tunnistaminen ja usko.

Olin luonnollisesti tietoinen Samuli Edelmannin muusikon urasta, tv-sarjoista, elokuvista ja alkoholin käytöstäkin. Sen sijaan se oli yllätys, kuinka paljon uran alkuun liittyivät päihteet, mutta vielä yllättävämpää oli minulle se, kuinka kauan Samuli on ollut ilman päihteitä.

TV-sarjoista parhaiten tiedän Irtiottoja sarjan (2003), jossa Samuli Edelmann näyttelee alkoholistinäyttelijä Eero Malmbergiä. Edelmann oli tuolloin jo raitistunut. Hahmo ei ole aivan päähenkilö, mutta loistava suoritus. Sarja oli erinomainen, siinä pääosissa olivat Mikko Kouki, Vera Kiiskinen, Laura Malmivaara, Matleena Kuusiniemi, Auni Tuovinen, Matti Ristinen, Susanna Anteroinen ja Janne Virtanen. Sivuhenkilöinä käsikirjoittaja Paavo Wesrerberg, Hannele Lauri, Jasper Pääkkönen ja Peter Franzen.

Edelmann oli pääosissa Minä ja Morrison -elokuvassa, jossa on myös päihdevire.

Kirjan on kirjoittanut Johannes Lahtela, joka tuntee Samulin hyvin.

En lähde kertomaan kenenkään yksityiselämästä, mutta kirjan sisällöstä löytyy netistä aivan riittävästi tietoa. Minulle kirja oli sekä valaiseva että ahdistava. Kirja on syntynyt varmastikin keskusteluiden pohjalta. 

Kirjan lopussa on Samulin "CV", komea ura. Valokuva-osio on myös erittäin hyvä.

Kirjassa puhutaan Spiritus fortuksesta. Pirtu on Spiritus fortis, eikä Spiritus Fortus.

Kirja löytyi kahden euron laatikosta.

*****

Johannes Lahtela on kirjoittanut muutamia elämänkertoja, olen blogannut näistä vain Redramasta.

4 kommenttia:

  1. Jotenkin tuntuu nurinkuriselta kirjoittaa elämänkertoja vielä elävistä ihmisistä, toisaalta sukututkimuksen kannalta elävien ihmisten haastattelut ovat tärkeitä. Ehkä näillä on tarkoituksensa, ei välttämättä korottaa ketään, vaan esitellä elämää ja sen eri puolia. En juurikaan kuuntele musiikkia kuin harvoin, mutta Edelmanin Keltainen valo tai Sinä olet aurinko -laulu on jäänyt mieleen, jota voisi tällaisina syksyn pimeinä aikoina laulaakin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Totta, aiemmin kirjoitin Awak Kuier kirjasta, joka oli tehty todella nuoresta koripalloilijasta.

      Poista
  2. Ai että minä tykkään Samulin lauluäänestä ja musiikista. Viimeksi olen katsonut Islantiin sijoittuvan tv-sarjan Kaikki rakastavat hevosia, jossa Samuli oli yksi päähenkilöistä. Samulin tyttö lauloi englanniksi tunnussävelmän, jonka Samuli on laulanut suomeksi vuosia sitten: Armaan läheisyys. Toni Edelmanin sävellys.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hevos-sarjaa en ole katsonut mutta ainakin Venla laulaa hyvin.

      Poista